Увага! Інформація на цій сторінці не актуальна

Галицькі-Острозькі князі – будівничі держави

Галицькі-Острозькі князі – будівничі держави


Напередодні проголошення Європейським Союзом та Міністерством культури України 2018 р. – Роком відновлення та реставрації культурної спадщини, Харківська обласна бібліотека для дітей започаткувала мистецький проект «Культурні резиденції».

 

Головною метою цього починання є знайомство громади з видатними світовими і вітчизняними художниками, поетами, ілюстраторами, представниками культурної сфери діяльності.

В рамках реалізації першого етапу цього проекту , у Харківській обласній бібліотеці для дітей  відбулось відкриття виставки відомого українського художника-дизайнера, кращого ілюстратора дитячих книг з Тернополя Олега Кіналя «Галицько-острозькі князі – будівничі держави».

Для того, аби створити ілюстрації до серії книг «Славетні князі Галицько-Острозькі», тернопільський художник-графік три роки вивчав історичні матеріали, працював із архівними документами, консультувався з відомими фахівцями, у т.ч. з відомим істориком Володимиром Білінським, мистецтвознавцями Національного університету «Острозька академія» Миколою Бендюгом та проректором цього ж закладу Петром Кралюком. У своїх графічних роботах художник витримав канони класичного парадного портрету.

«КНЯЗІ УКРАЇНИ – РУСІ. ІСТОРІЯ ЕЛІТ.»

Презентація та графічні портрети династій Королівства Руського, охоплюють період з X до XVIІ століття історії нашої держави – майже 700 років. Вперше за час відновлення самостійної Української Держави, представлено галерею, що складається з   25-ти портретів Української еліти: королів, князів, могутніх і найзаможніших правителів Східної Європи, великих воїнів-рицарів, будівничих, просвітителів та святих українського народу. Кожен з них протягом століть закладав фундамент майбутньої Української Держави. Це ті особистості, на яких опирається наша справжня історія. Успішна Україна може існувати тільки зі справжньою історією, історією перемог, історією еліт, історією дипломатичних стосунків між державами.

Ідея створення графічних образів князів виникла після знайомства та співпраці з відомим дослідником історії Володимиром Білінським. Він запропонував відтворити портрети українських князів, до книги  другої і третьої трилогії  «Україна-Русь» – «Князі України-Русі» та «Українська звитяга». Завданням було відтворити образи, які відповідають історичній традиції; відобразити історичний період, епоху, час, події, битви, досягнення; передати образи, які викличуть захоплення.

Роботу над дослідженням було розпочато в 2014 році, здавалося, читай, шукай в архівах, консультуйся і працюй. Праця над портретами почалась з вивчення історії династій. Їздили в міста, пов’язані з княжими родами, відвідували музеї. Історики натякали, що в Україні збереглось мало відомостей. Історію руських-українських королів і князів умисно замовчували, викрадали і знищували, як часто знищували інтелектуальну еліту, ще від окупації українських земель московитами з ХVI ст. Після битви під Полтавою (1709 року), в 1720 році Петро І видав Указ «О присылке из монастырей Российского Государства жалованных грамот» – про вилучення літератури з монастирів і бібліотек. Цей документ розставив, як кажуть, крапки над «І».

Для вивчення матеріалів довелось їхати в історичні архіви Варшави, Кракова, Відня, Флоренції. Там залюбки надавали необхідну інформацію. Перечитували всю доступну історичну літературу. Вивчали і порівнювали роботи художників і графіків, зокрема: середньовічні зображення невідомих авторів, полотна Яна Матейка та Сергія Якутовича. Консультувалися з істориками і мистецтвознавцями.

Династія Галицьких-Острозьких з 1170 року до середини Х VIІ ст.

В династії Романовичів, були короновані особи: Роман Мстиславич,  в 1204 році Папою Римським Інокентієм ІІІ –, або Роман Великий (1152 — 1205 рр.), засновник князівства Руського (Галицько-Володимирського) і патріарх правлячого роду Романовичів. 1253 року отримав королівську корону від Папи Римського Інокентія ІV і титул Короля Русі Данило Романович, Король Данило, (1201 – 1264). Володимир Василькович (онук Романа Великого) вважається одним із співавторів відомого Галицько-Володимирського літопису, який описує події 1201-1291рр.

Данило Острозький – лицар битви на Синіх водах 1362 року. Федір Острозький – лицар в битві під Грюнвальдом 1410 року, один з організаторів з'їзду європейських монархів у Луцькому замку (Замку Любарта). В 1441 році він покинув світські справи, прийняв постриг  у ченці Києво-Печерського монастиря з ім'ям Феодосій. Канонізований як преподобний Федір Острозький.

Правнук Федора Острозького – найвидатніший полководець XVI століття – князь Костянтин Острозький (1460 – 1530рр.). Під його керівництвом було проведено 35 битв, брав участь в успішних кампаніях проти татар, Московської держави. Найвідоміша його перемога в історії – битва під Оршею 8 серпня 1514 року (у 2014 році виповнилось 500 років). Костянтина Острозького вважали некоронованим королем Русі. Розбудував Києво-Печерську лавру, був похований в Успенському соборі.

Його син – Василь-Костянтин Острозький (1526 – 1608рр.) князь, магнат, військовий, сенатор, політичний і культурний діяч Великого Князівства Литовського. Засновник Острозької Академії – слов'яно-греко-латинської школи, в лютому 1577 року, – перший вищий учбовий заклад у Східній Європі. Розвивав друкарні і книговидання – його зусиллями була видана знаменита Острозька Біблія. Князь – фундатор Дубенецького і Почаївського монастирів.

Окрасою виставки є жіночі образи. Анна (візантійська принцеса, донька імператора Ісаака ІІ Ангела) в літописі – «Велика Княгиня Романова», дружина Романа Великого. Анна була регентом при малолітніх синах до часу, поки Данило став правити у Володимирі (сьогодні Володимирі-Волинському, цю назву місто отримало значно пізніше, щоб відрізнити Володимир-на-Клязьмі від древнього Володимира на Волині, або як називали до 1918 – Володимерії – на честь Володимира, засновника міста). Гальшка Ельжбета Острозька (1539 – 1587 рр.), онука Костянтина Острозького – Гетьмана Великого князівства Литовського, Руського, засновниця Острозької Академії. Сучасники називали її найкрасивішою і найбагатшою жінкою XVI століття.

Українські королівські, князівські, династії були пов’язані родинними зв’язками з правлячими монаршими династіями усієї стародавньої Європи – Польщі, Швеції, Угорщини, Чехії, Австрії, Візантії.

В Україні завжди була еліта, і ці люди, і їхні великі справи мають велике значення для нащадків. Саме українська еліта – королівська, князівська, пізніше і козацька створила відомі літописи, започаткувала друкарство, відкрила перші в Східній Європі академії в Острозі й Києві, створила правові акти – Конституцію Пилипа Орлика та збірку законів "Руська правда".

Цей проект має своє продовження та розширення. Пропонуємо подивитися деякі публікації та відгуки про проект і виставку:

teren.in.ua/tag/oleg-kinal/

vilne.org.ua/tag/олег-кіналь/

poglyad.te.ua/podii/strongvijna-za-istoriyustrong.html

events.oa.edu.ua/event/презентація-книги-петра-кралюка-дани/

photo.ukrinform.ua/ukr/current/photo.php?id=793984

https://ostroh.info › Острозька академія › Події в ОА

Виставка з успіхом презентувалася у вересні 2016 року у Львові на "Форумі видавців", у Вишнівецькому палаці, постійна виставка портретів Острозьких подарована нами Острозькій Академії з нагоди 440 ювілею першого навчального закладу. 13 лютого 2017 року – на презентації краю "Юлагословенне Тернопілля"  в Українському Домі в Києві. В червні 2017 року в рамках Х Всеукраїнського ювілейного історико-культурного фестивалю «Мамай-fest» – в історичному музеї міста Кам'янське.


Вік

10+


Вартість

Безкоштовно


Телефон

+380 (57) 700 42 19
+380 (99) 144 89 28
+380 (67) 234 92 89 - Viber, Telegram


Посилання


Адреса

Харків
вул. Алчевських, 43

Як дістатися?

Станция метро "Пушкинская"