Ацетон у дитини: причини, симптоми та лікування


Опубліковано 15 Березень 2019 о 11:12

Блог Діти в місті Харкiв >  Ацетон у дитини: причини, симптоми та лікування


Ацетон у дитини: причини, симптоми та лікування

Знайома багатьом батькам картина: у малюка висока температура, блювота, інтоксикація, жахливий запах ацетону з рота і, як наслідок, швидка допомога під під’їздом, і кілька годин під крапельницею з діагнозом ацетонемія. Що це за стан і як з ним боротися — читайте у статті.

У цій статті ми поговоримо про причини та наслідки підвищеного ацетону, а також про такі явища, як «запах ацетону з рота дитини», «ацетон в сечі дитини», «ацетон та підвищена температура», «постійна рвота у дитини». І, звичайно, про те, як діяти батькам у такій ситуації.


Причини підвищення ацетону


Через потребу в енергії організм починає окислювати жири й білки, виділяючи токсичні кетонові тільця.


Для нормальної роботи будь-якого організму, в тому числі дитячого, постійно необхідна енергія. Зазвичай вона виробляється під час обміну вуглеводів, в яких беруть участь різні цукри (глюкоза, фруктоза, сахароза), хліб, злаки, каші. Іноді потреба організму в енергії різко зростає, але енергія з вуглеводів не встигає вироблятись в достатній кількості, або самих вуглеводів не вистачає.

У цьому випадку організм починає окислювати жири й білки — при цьому енергія теж виробляється, але в меншій кількості, а заодно в крові накопичуються продукти такого окислення — кетонові тіла. До кетонових тіл відносяться продукти обміну речовин (ацетооцтова, бета-оксимасляна кислоти, ацетон), які формуються в печінці під час процесу синтезу глюкози. Кетонові тіла токсичні та фактично отруюють організм дитини. Вони подразнюють слизову оболонку травного тракту малюка, й ось звідси біль в животі та блювота.

Блювота призводить до зневоднення, більшої інтоксикації, дефіциту глюкози, тобто до ще сильнішої блювоти. Тож просто чекати поки все саме пройде — небезпечно!


Як виявити ацетонемію?


Перші симптоми ацетонемічного кризу — це слабкість, відмова від їжі та біль у животі.


Нападам ацетонемічного блювання передує хворобливий стан: дитина втрачає апетит, стає млявою, сонливою, скаржиться на нудоту і біль в області пупка. Незабаром після цих симптомів настає блювота та з’являється запах ацетону з рота і від тіла, від сечі.

Якщо ви вперше зіткнулися з ацетоном у дитини — негайно зверніться по допомогу до лікаря. Бездіяльність може призвести до трагічних наслідків.

Якщо вам уже відома ця проблема, у вас ймовірно є в аптечці тестові смужки для виявлення ацетону. Адже це найперше, що мають зробити батьки — перевірити наявність ацетону в сечі і визначити його рівень. Потрібно намочити в сечі тестову смужку, а через 60 секунд порівняти, наскільки вона змінила колір за тестовою шкалою (від + до + + + +). Якщо вийшов результат + або + + — це легкий або помірний ацетонемічний синдром, можна проводити лікувальні заходи вдома, якщо отримали +++ або + + + + — не займайтеся лікуванням вдома, везіть дитину в лікарню.


Як знизити ацетон в домашніх умовах?


Щоб знизити рівень ацетону потрібно поїти дитину теплими підсолодженими напоями.


Найдієвіший спосіб — випоювання.

Рідину потрібно давати невеликими порціями, якомога частіше. Мінімум — кожні 10–15 хвилин. Пити краще теплі підсолоджені напої — відвари родзинок, інших сухофруктів, або мінеральну воду «Боржомі», «Поляна» без газу. Ідеальним напоєм для запобігання шкоди від зневоднення є регідрон, він відновлює електроліти.

Пити потрібно маленькими ковтками, щоб рідина встигала засвоюватися, адже іноді навіть півчашки чаю може викликати нестримну блювоту.

Важливо поповнити рівень глюкози, щоб зупинити процес виділення кетонових тілець. Найкраще для цього підійде аптечний розчин глюкози, або глюкоза в таблетках.

Під час ацетонемічного кризу не потрібно змушувати дитину їсти. Хоча б тому, що корисні речовини зараз не засвоюються, а напад блювоти після їжі ще більше нашкодить.


Чого не можна їсти при ацетонемії?


Всім добре знайомий бульйон, який начебто має вилікувати від усіх хвороб, очолює перелік продуктів, який не можна давати дитині після ацетонемічного кризу.

Заборонені продукти:

  • бульйони;
  • телятина;
  • свинина;
  • м’ясо птиці (виключенням є відварна індичка);
  • жирна їжа;
  • ковбаси;
  • капуста;
  • помідори;
  • ківі;
  • бобові.


Чим варто годувати дитину?


Не варто годувати дитину під час кризу. Лише з другого дня можна дати малюку сухарики або овочевий пісний суп.


Їжу пропонувати дитині з ацетоном протягом першої доби не можна. Лише з другого дня, у випадку зменшення блювоти, можна дати малюку сухарики (з білого хліба), рідку кашу з рису або овочевий пісний суп. Годувати малюка потрібно маленькими порціями. Дуже корисним є печене яблучко, банан, гречка, індичка.

Протягом наступного тижня вже можна ввести в раціон крихітки кисломолочні продукти, відварені яйця, каші з круп, приготовані на пару або відварені овочі, фрукти.

Протягом 2–3 тижнів харчування згідно з дієтою: щадна, не дратівлива, без приправ, копченостей та маринадів їжа, продукти приготовлені переважно на пару або відварені.


Важливо!


Якщо у дитини вже були проблеми через підвищений ацетон, ви повинні бути готові до можливого повторення нападу. А це означає: в потенційно небезпечних ситуаціях (висока температура, активна гра, сильні переживання) давайте дитині солодке: краще в рідкому вигляді, зберігайте в аптечці тест-смужки та глюкозу в ампулах.

Підвищення ацетону в крові й сечі у дітей сучасна педіатрія відносить до вікової фізіологічної норми, й пов’язує це з незрілістю дитячого організму. З віком ймовірність виникнення підвищеного ацетону в дитини до критичного рівня зменшується і, як правило, до 10–12 років все проходить.






Підпишись на щотижневу програму від "Діти в місті"


Пошук